Příroda má v sobě obrovské množství léčivé síly a tam kde léky a medicína nestačí, tam nám mohou naprosto skvěle pomoci léčivé bylinky.
Štětka lesní (latinsky Dipsacus fullonum) název Vás možná pobaví a její vzhled přinejmenším překvapí, možná ji míjíte na procházkách přírodou a ani netušíte, jaké zázraky může dokázat.
V lidové medicíně je štětka využívána pro svoje detoxikační účinky a byla používána především jako antirevmatikum.
Je vhodná pro použití vnější i vnitřní. Při vnějším užití pomáhá regeneraci tkání, zabraňuje množení mikrobů a má svíravý účinek. Může pomoci snížit bolest, urychlit hojení. Vnitřně se dá výluh použít při zánětech trávicího traktu, vředech, dně, ale také borelióze a virových infekcích.
Účinné látky jsou nejvíce obsaženy v kořenu a ten je ve farmakognozii uváděn jako diaforetikum, diuretikum a stomachikum. Hlavními bioaktivními látkami štětky jsou fenolické kyseliny kávová, skořicová, chinová a vanilová a taktéž iridoidní glykosidy. Obsahuje hojivé pryskyřice a silice, alkaloidy, flavnoidy, minerální látky, třísloviny, hořčiny, iridoidy, saponiny, apigenin, malvidin, viniferin, hydroxytyrosol, kyselinu deceinovou, minerální látky, mastné kyseliny a zajímavý glykosid skabiosid.
Látky obsažené ve štětce pomáhájí jako přírodní léčivo při borelióze a virových infekcích (např. opar herpes). Antibiotická léčba infekcí Borrelia Sp. je velmi problematická a někdy i nedostatečná, přírodní léčba bývá lépe snášena a je zároveň efektivní. Díky analýzám bylo prokázáno 23 aktivních derivátů s bakteriotatickými učinky, které štětka obsahuje.
Kořen štětky a tinktura z něj, dokáže změnit v těle prostředí tak, aby bylo schopné spirochéty borelie samo zlikvidovat, díky tomu, že stimuluje svaly a pojivovou tkáň k vyloučení těchto spirochét do krevního oběhu, kde si s nimi poté imunitní systém poradí. Spirochéty mají tvar spirály a mohou se tedy zavrtat hluboko do tkání, jako jsou kosti nebo klouby a díky této hloubce na ně poté léčiva ani imunitní systém dobře nedosáhne. Zároveň je při léčbě dobré podpořit zdravá střeva, a zde nám může pomoci i extrakt z Ořešáku královského, který má ve střevě antibakteriální a antiparazitální účinky a může tak pomoci při léčbě boreliózy.
Pro podporu imunity je možné udělat výluh z kořene štětky, tedy 2-5g zalít vroucí vodou (nechat luhovat 10 minut) a popíjet 3 x denně.
Případně je možné využití tinktury z kořene, zde je poté možné podávat 20 kapek 2x denně (pro dospělou osobu o váze alespoň 70kg)
Pro dospělé lze zvolit tinkturu klasicky s alkoholem – Tinktura Štětka – Naděje bylinky
Pro děti určitě volit tinkturu bez alkoholu – Tinktura Salvia Paradise – Štětka lesní
Tinkturu či výluh je možné užívat i preventivně po přisátí klíštěte např. 14 dnů.
Zdroje:
https://nadeje-byliny.eu/tinktury/50-stetka-8594055100768.html?gclid=Cj0KCQjwu-KiBhCsARIsAPztUF0FORO2ptzo9yueTTIBSwEuXdGgcw8AtUjAgkQSJwr7B3QHyHaxHDgaAk2HEALw_wcB https://www.salviaparadise.cz/stetka-lesni-af-tinktura-50ml-p-1600.html?gclid=Cj0KCQjwu-KiBhCsARIsAPztUF0fxzcZPQK75VmgzFPIwaB6lWoIC-Cl2dpBbMctMQGXYtJlWD5swzwaAqOlEALw_wcB