A jak to začalo? S narozením první dcery, a to v roce 2014. Byl to za dávných časů, kdy ještě bio zelenina byla málo rozšířená a co se týče náhražkových alternativ mléka a bezlepkových věcí, muselo se pro ně opravdu pouze do Zdravé výživy nebo do DMka! Dnes je situace o to jednodušší, že rýžové či mandlové mléko pohodlně získáte ve Vašem blízkém supermarketu.
Už tento zajímavý ukazatel značí, že některé věci se mění! Ať už je to zvýšenou poptávkou po zdravé výživě či dokonce po veganské výživě nebo snad zdravotními problémy, které jsou dnes už na denním pořádku. Koho by netrápily ekzémy, průjmy nebo zácpy? Ale jsou to věci, o kterých se prostě nemluví.
Teď zpátky k miminku. S pláčem a kolikami jsme začaly už v porodnici. Dcera plakala dlouhé hodiny a kroutila se v bolestivých křečích. Všichni tvrdili, že je to normální, to mimina mají, prostě se tomu říká koliky a nebo prdíky (některá miminka na to trpí!). Hledala jsem informace nejen u pediatra a v porodnici, ale i v literatuře, jako správná prvorodička jsem měla zásobu vhodné literatury: Jak se starat o dítě, Manuál k miminku, Co musíte vědět o miminku, atd. Jenže všude jsem našla stejné informace, miminka prostě mají koliky a bolestivé prdíky a musí z toho vyrůst.
Další symptom zelená a pěnivá stolice… „To je v pořádku, maminko, hlavně když to jde ven!“. Literatura taky souhlasila, zelená barva nevadí! Když se v 1 měsíci osypala, běželi jsme k doktorovi a… „To je novorozenecké akné!“, co na to literatura a internet – jasně, pupínky, miminko se čistí, všechno zase zmizí, potírat černým čajem… Jenže za pár dní bylo to malé tělíčko osypané úplně celé – znovu k doktorovi, a ten prvně připustil, že by se možná náhodou jakože úplně v nejzazším možném případě mohlo jednat třeba i o.. ALERGII NA KRAVSKÉ MLÉKO. Aha, o tom ale v literatuře nebyla ani čárka. Jenže počítač nemlčel a hledal, informací tou dobou také mnoho nebylo, ale povedlo se mi najít, že tato alergie je často spojená s alergií na sóju a vejce. Takže je dobré při dietě vynechat tyto tři věci.
Jenže vynechat, jak jako vynechat? To nebudu jíst mléčné výrobky a vejce?! To přece nejde, a pak to přišlo. Pár pohledů na složení sušenek a všeho možného doma – všude to bylo, ale co vlastně všechno. Chcete-li eliminovat mléko, musíte eliminovat syrovátku, kasein, mléčnou bílkovinu, mléko, plnotučné i odtučněné, atd (dnes umím mléko ve výrobku identifikovat ve všech možných jazycích včetně rumunštiny!). Ale co bych pro tu malou nešťastnou neudělala, po týdnu všechny pupínky zmizely a dokonce se upravil i boben. Jenže co dál? „Držte dietu! Když budete mít štěstí alergie vymizí maximálně do 3 let. „
Jak do tří let? Tak do 6 měsíců jí budu kojit a co potom? Byli jsme s malou u alergologa, který poradil, že je nejlepší eliminační dieta a kojit minimálně do 3 let! To mě málem ranila mrtvice, do 3 let kojit, to nemůže nikdo myslet vážně?! Jen tak mimochodem, technická vsuvka: kojení jsme ukončily ve 2 letech a 8 měsících z mých zdravotních důvodů.
Bojovala jsem s dietou statečně, každá návštěva supermarketu pro mě byla utrpením, všude to jídlo! To všechno a já to nemůžu! No to je strašný neštěstí, myslela jsem, že to nepřežiju a navíc to složení, na cokoliv jsem se podívala bylo tam – mléko, vejce nebo sója. Jenže okolo 3-4 měsíce se začal znovu objevovat ekzém – takový typicky atopický – podkolení, za oušky a tvářičky. Nelenily jsme a vydaly se k doktorovi, do soukromé praxe, protože náš pediatr měl dovolenou. Tam jsme narazily na velmi ráznou paní doktorku – říkám jí, jaké máme trápení s dietou a ona na mě: „A to víte na co všechno je alergická?! Alergie může být úplně na cokoliv! Vy tady držíte dietu, ale jak víte, že není alergická třeba na květák?“ Koukala jsem nevěřícně a říkala jsem, že ten nejím, je to přece nadýmavá potravina, aby neměla prdíky.. Doktorka si klepala na čelo a řekla mi: „Musíte si dát eliminační dietu!! Týden budete jíst jen rýži, kuřecí maso a brokolici a pak každé další 2 dny přidávat další potravinu a čekat na reakci!“ Sebrala jsem si oči z podlahy a všechno odsouhlasila. Když jsem přijela domů, hned jsem jí volala a jako jak dlouho tu dietu budu držet?! A odpověď: „Když bude problém, jezte klidně měsíc jen tu rýži, maso a brokolici!“
Začala jsem dle rady s eliminační dietou a doktorku proklínala, už druhý den! Jenže ke všemu přišlo veliké zhoršení u dcery. Až mě náhodou napadlo nahradit kuřecí maso, masem králičím. Chudinka malá byla alergická zrovna na to kuře, které jsem do ní/do sebe cpala. Po dalších cca 5 dnech se celé miminko vyčistilo od ekzému, zlepšila se stolice a i bolesti bříška byly daleko menší. Začala jsem tedy přidávat potraviny, každý den jednu a vše si poctivě zapisovala. Na alergeny dcera krásně reagovala osypanými tvářičkami do druhého dne a do dalšího dne vše zase zmizelo a mohly jsme testovat dál.
Podařilo se nám vyeliminovat cca 12 potravin: mléko, vejce, sója, kuřecí maso, brambory, červená řepa, mandle, banány, fenykl, a další. Jednou za čas jsem si ověřovala jestli jsem se nespletla a musím říci, že mě nejvíce trápily brambory, takže jsem je čas od času zkusila zařadit a dcera opravdu vždy reagovala. Ještě velmi ošklivá reakce nastala při zkoušení kozího sýra a mléka. Dcera reagovala silným zahleněním a respiračními obtížemi.
Tak běžel čas a dietu jsme velmi dobře vychytaly, začalo se s očkováním, příkrmy a vše bylo bez problémů. Dcera kojená, krásně prospívala a ekzém se objevil vždy pouze po mé dietní chybě – nikdy v životě nedostala žádný svůj alergen napřímo.
V 16 měsících, kdy jsem byla podruhé těhotná, jsem se rozhodla, že vyzkouším zda alergie trvají a tak jsem velmi zvolna zařazovala některé intolerantní potraviny a ono se nedělo vůbec nic. Jediné dvě věci, které nám zůstaly byly brambory, které jsem právě častěji zařazovala a kešu oříšky, na ty jsem také přišla později. Brambory dcera mohla bez následků jíst až okolo druhého roku.
V současné době je téměř tříletá, kůži má nádhernou a nemá žádné obtíže alergického rázu. Dokonce jsme ji testovali na vzdušné alergeny a nemá vůbec nic.
Pokud se v eliminační dietě plácáte a nevíte kudy kam, doporučuji využít můj online kurz Jak na potravinové alergie. Získat jej můžete zde.
Více informací naleznete na www.lidajirickova.cz.
Tomuto tématu se také věnuji ve video příspěvcích na stránce Detektiv potravinových alergií
Podporu naleznete ve FB skupině spoKOJENÉ děti bez potravinových alergií.