Proč je tak nesmírně důležité řešit potravinové alergie právě NYNÍ

A nezáleží zase tolik, jak rychle problémy vyřešíte, ale to že je řešíte a nenecháváte je být dle rad nejrůznějších „odborníků“ se kterými se dnes doslova rozrhl pytel. A pozor tento článek je opravdu dlouhý, ale důležitý..

Potravinové alergie jsou zákeřné právě tím, jak různorodé jsou jejich projevy. Nejen že se mění člověk od člověka, dokonce jsou jiné mezi sourozenci a také jsou projevy jiné postupem času, jak stárneme. V dnešním díle se podíváme, jak je tedy rozpoznat a odhalit, protože když zjistíme, co zdravotní problém způsobuje jsme na té správné cestě se ho do budoucna zbavit.

Objevují se potravinové alergie pouze v kojeneckém či dětském věku?

Toto tvrzení bylo pár let zpět poměrně oblíbené, říkalo se, že dané projevy vymizí, bohužel už ale nikdo nesledoval, co se s dětmi dělo a děje dále. A tak tu máme raketový vzestup dětí trpících respiračními alergiemi, astmatem, zažívacími obtížemi, těžkými ekzémy a také dalšími autoimunitními onemocnění, které lékaři řešit a vyřešit neumí. Stále se setkáváme s potlačováním příznaků, ale bez snahy najít a odstranit příčinu. Ten klíč k rozluštění záhady stále leží na našem talíři a jsou to skutečně různé potraviny, které nám škodí. Nedejte se ale mýlit, pokud se podíváme na schválený seznam alergenů, které by měly restaurace u jednotlivých jídel značit, zdaleka není jejich výčet úplný a konečný. Alergenem může být doslova cokoliv, to je důležité mít na paměti při hledání.

A jak je to tedy s těmi kojenci? Dětský imunitní systém je nezralý, neustále se učí díky interakci s okolím, a to ať s patogeny (viry, bakterie, plísně, atd.) tak s potravinami. Velmi často jsou reakce bouřlivé a jasně patrné. Miminka velmi často reagují vyrážkou či kopřivkou na různé potraviny (a to ať už při kojení nebo při podávání na přímo u příkrmů). První signály je možné pozorovat již ve stolici, následně se objevují kožní problémy. Pokud těmto varovným signálům nedáváme pozornost, začíná se rozvíjet potravinová alergie, která sílí s každým dalším setkáním s danou potravinou. Ano, vážně zesiluje, pokud to trvá delší dobu začne se vytvářet imunitní odpověď a za určitou dobu je možné zjistit alergii také z krve. Často je ale třeba několik měsíců než je tato alergie z krve zjistitelná. U dospělých dokonce i přesto, že daná potravina vadí, nemusí nutně vyjít krevní testy pozitivně. Vezměme si ku příkladu kravské mléko, které je jedním z nejčastějších alergenů u drtivé většiny dětí, které se s těmito problémy potýkají. Kravské mléko dnes najdeme téměř ve všem, co běžně konzumujeme. Pokud s dietou začínáte, je to opravdu velmi náročné období hledání a pročítání etiket a není žádná hanba, když občas uděláte chybu a sníte něco, o čem jste přesvědčení, že tam mléko není, a přesto tam je skryté. Pokud je kravské mléko příčinou obtíží a vy jej konzumujete několikrát denně, často se reakce rozvíjí daleko rychleji, než když vadí např. kuřecí maso, které si dáte 2x do týdne. Bohužel ani toto není pravidlo, některé děti mohou mít reakce např. zrovna na maso tak silné, že předčí i alergii na mléko. Jsou to potom projevy typu zvracení, krev ve stolici nebo dokonce dušení. To jsou velmi nepříjemné projevy, kdy je třeba opravdu zbystřit a zjistit příčinu, tak abyste se dané potravině mohli velmi striktně vyhýbat.

U dospělých jsou tyto reakce na potraviny také časté, ovšem náš „dospělý“ imunitní systém je značně ostřílený, a proto jsou reakce často mírnější a také se často nedají zjistit krevními testy, což pak může být záhada. Je důležité dát na svou intuici a zkoušet, jestli Vám daná potravina nedělá dobře – nejezte ji. Nespoléhejte se na testy, ale na to, jak se cítíte. Tělo nám dává signály, co je dobře a co ne. Speciální případ jsou silné reakce, které jsou často život ohrožující, kdy dojde k otokům, zhoršenému dýchání, zvracení. Pak se může stát, že daná potravina začne vadit třeba ve 30 letech, klidně i později.

Než přejdeme k přehledu jednotlivých projevů, ráda bych Vám představila svůj model Stupně závažnosti průběhu potravinových alergií, který vychází z mé praxe a zkušeností.

Jde o schody na kterých se pohybujeme nahoru i dolů a některé schody můžeme úplně přeskočit. Je důležité mít na paměti, že každý z nás je individuální a stejně tak se rozvíjí jeho alergické projevy. Tento model má dvě roviny – první oblast, kde se nacházejí projevy, které ještě nejsou zjistitelné krevními testy a díky tomu také dochází k jejich rychlejšímu vyhasnutí. To jak se alergie vyvíjí závisí na čase, jak dlouho daný alergen působil a s tím nepřímo souvisí i doba za jakou daná alergie vyhasne po jejím odhalení a vysazení ze stravy.

Timeline

Description automatically generated

Pojďme si udělat přehled jednotlivých projevů:

 1. Hlen ve stolici – problémy s trávením

Jedním z prvotních problémů bývají trávicí obtíže, a to ať už nadýmání, nedostatečné trávení (kousky stravy jsou stejné jako na vstupu, tak na výstupu) až po hlen ve stolici někdy dokonce i krev (krvavé nitky). Hlen je důležitou součástí našeho střeva a pokrývá střevní sliznici, ve chvíli kdy nějaká potravina začne dráždit střevní stěnu, hlenu přibývá, tak aby stěnu střeva ochránil, pak se už nestihne vstřebat a odchází se stolicí. Když se to nepodaří, dochází k poškození střevní stěny a může se ve stolici objevit krev. Velkou výhodou střevní sliznice je schopnost rychlé obnovy. Střevní buňky se obnovují během několika dnů. Proto nevěřte, že musíte čekat než se střeva zahojí. Pokud vysadíte vše, co střevní sliznici dráždí, v průběhu několika dnů dochází k uklidnění a obnově normálního trávení a vylučování.

 1. Koliky, bolesti břicha

Kolikovité bolesti bříška zná snad každý rodič. Jde o bolesti bříška na které často nic nezabírá. Maminky a tatínkové tak často doslova pronosí noci s miminkem, snažíc se utišit bolavé bříško. Velmi často jsou koliky také spojeny s plynatostí, průjmem nebo zácpou. Zde je často viníkem nadýmavá potravina nebo oleje či zrniny.

 1. Ojedinělé pupínky (akné)

Zde se přesouváme ze střevní oblasti na kůži. Velmi často se můžeme setkat s názorem, že miminko se po porodu čistí od hormonů, a proto má pupínky, které nápadně vypadají jako akné. Jenže pokud tyto pupínky reagují na změnu stravy maminky, pak je důležité najít, co způsobuje problém, předejdete tak vzniku dalších problémů do budoucna. Podobně pak v průběhu dospívání i v dospělosti se často za akné skrývá potravinová alergie a stačí vysazení určitých potravin a problém zmizí. U tohoto projevu je jednoznačně i prapříčina, a to je bakteriální či virová infekce, která je u daného jedince v těle – nejčastěji tedy v játrech. Je známé, že tyto problémy způsobuje Streptokok a případně i další patogeny.

 1. Ublinkávání

Co se týká ublinkávání, jde opět velmi často o špatnou interpretaci i léčbu refluxu a přítom jen stačí vysadit dráždivé potraviny. Specifický případ je zvracení obloukem, v tomto případě jde o silnější reakci, proto je velmi vhodné věnovat pozornost těm potravinám, které to způsobují. Často to jsou větší alergeny. Např. mléko, vejce, sója, různé druhy masa, ale klidně i ovoce a zelenina. Ublinkávání někdy samozřejmě může být u miminek způsobeno i manipulací s děťátkem, častěji však jde o projev toho, že něco ve stravě úplně nesedí.

 1. Ekzém – ložiska – atopický ekzém

Pokud se objeví ložisko ekzému znamená to, že jsme první varovné signály neviděli a je to takový poplach, že je na čase hledat. Také v této fázi po vysazení potravin, které ekzém způsobují (velmi často jich bývá už více než jedna) dochází k rychlém vymizení ekzému. Zde je důležité zmínit, že kortikoidové masti ekzém neléčí – pouze zakrývají důsledek potravinové alergie a působí na hormonální systém, kdy místo podpory k tvorbě kortizolu dochází ke snížené produkci nadledvinkami, o to hůře se pak naše tělo vyrovnává s vysazením kortikoidů. Stejně tak není řešení hledat něco čím ekzém namažeme a on se zázračně zmizí, ani ty nejdražší přípravky toto neumí (spíše naopak obsahují velké množství škodlivé chemie, která se vstřebává poškozenou pokožkou daleko více). Dokud neodstraníte příčinu nečekejte zázraky, ovšem pokud se povede a vysadíte problematické potraviny je to opravdu proměna jako mávnutím zázračného proutku. Nemusíte vyčkávat dlouhé týdny, v průběhu několika dnů uvidíte zlepšení a pak cca do 14 dnů od vysazení problematických potravin by měl být ekzém zcela pryč. Hojící se pokožku můžete podpořit domácí zinkovou mastí s minimem složek.

 1. Nevysvětlitelný pláč

Jde o pláč bez příčiny bez zjevného bolení bříška či jiného diskomfortu a značí, že se daný problém v těle přesouvá. Může jít také o náhlé změny chování.

 1. Odmítání jídla/kojení

Velmi častým rysem dětí s potravinovými alergiemi je odmítání jídla. Malé děti jsou velice chytré a poznají, že jim jídlo, které dostávají škodí (v případě neřešených potravinových alergií), začínají pak jídlo odmítat, protože nedokáží rozpoznat, co přesně ve stravě jim vadí. Problém nastává v dnešní době, kdy je téměř do všech sladkostí přidáván skrytý glutamát pod názvem „přírodní aroma“. Ten pak způsobuje závislost a děti takový typ stravy vyžadují – přírodní aromata naleznete v drtivé většině průmyslově zpracovaných potravin.

 1. Respirační obtíže – rýma, astma

U nejmenších dětí se často projevuje tzv. zadní rýma, která se nedá ani vysmrkat ani odsát a je často spojená se svěděním v oblasti očí. Tento typ alergie často vyvolává ovoce nebo zelenina, která tak tvoří základ pro další respirační alergie do budoucna.

 1. Opožděný psychomotorický vývoj

Potraviny dokonce mohou způsobit opožděný psychomotorický vývoj, pokud se alergie neřeší včas je často organismus nucen vyvinout velké úsilí na boj s alergeny a nedochází k přirozenému psychomotorickému rozvoji.

 1. Psychické poruchy

Dalším stupněm jsou psychické poruchy ať už je to autismus, ADHD či další. Dnes již celá řada studií prokazuje přímou souvislost mezi rozvojem těchto onemocnění a stravou – nejčastěji bývají popisovány molekuly kaseinu (z kravského mléka) a glutenu (z pšenice). Tyto pak vstupují do mozku a způsobují zde problémy, které se jeví jako tyto dnes bohužel časté problémy u dětí.

 1. Potravinové alergie průkazné testy

Po určité době, kdy potravina vadí se může stát, že se objeví v alergologických testech. To znamená, že se dané potravině musíte striktně vyhýbat a ideálně hledat i všechny další, které vadí a třeba v testech ještě nevyšly, protože pouze v té chvíli začne docházet k vymizení takovýchto alergií. Bohužel to často trvá déle než 6 měsíců u výše zmíněných projevů. U dospělých to může trvat i několik let, stále tu však existuje možnost, že alergie vymizí a opět budete moci jíst vše.

 1. Respirační alergie

Respirační alergie jsou přímým důsledkem ignorace a neřešení potravinových alergií v dětství či v jejich začátcích v pozdějším věku. Ze strany lékařů často zaznívá, že dané projevy potravinové alergie samy vymizí – jenže možná zmizí ekzém, ale rozvine se respirační alergie či astma, které nepěkně dokáže např. v pylové sezóně potrápit. K tomuto tzv. překlopení dochází nejčastěji mezi 3-5 rokem, výjimkou dnes ale nejsou také kojenci se silnou reakcí, u kterých se také objevují respirační alergie.

 1. Kontaktní alergie

Podobně jako respirační alergie se rozvíjí z potravinových alergií. K tomuto rozvoji zpravidla dochází až v pubertě či v pozdějším věku. Opět mohou existovat výjimky. Mezi nejčastější kontaktní alergeny patří různé kovy, kaučuk a chemické látky obsažené v chemii, kterou používáme doma.

 1. Migrény a bolesti hlavy

U migrén se dlouho netušilo, co je jejich příčinou. Dnes již existuje řada výzkumů, které se touto problematikou zabývají a výsledky ukazují na souhru několika okolností, kdy ten největší podíl mají tzv. spouštěče v podobě potraviny – kravské mléko, lepek, kakao, kofein atd. A to v kombinaci s únavou, hormonálními změnami, stresem a dalšími.

 1. Závažnější psychické poruchy

Podobně existuje řada výzkumů, které zkoumají psychické poruchy od depresí až po schizofrenii a opět jsou zde signifikantní výsledky ohledně potravin – i zde hraje prim kravské mléko a lepek.

 1. Neplodnost

Tématem, o kterém se na poli imunologie pomalu začíná mluvit je neplodnost a souvislost s potravinovými alergiemi, které jsou navíc často neprůkazné testy. Bohužel i zde najdeme známou dvojici – mléko a lepek, ale opět to může být i jakákoliv jiná potravina.

 1. Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění jsou kapitola sama pro sebe, je jich dnes popsaných již tolik, že zmíním jen ty nejčastější a nejznámější jako třeba Crohnova choroba, revmatoidní artritida nebo roztroušená skleróza. I zde hraje dieta velkou úlohu na poli dnešní léčby daných nemocí. Ovšem málokdo ví, že je třeba hledat své individuální potraviny a nezůstávat u předepsaných diet.

V tomto modelu není zmíněna anafylaktická reakce a dušení s otoky, které jsou život ohrožující stavy a v podstatě nesouvisí přímo s tímto stupňovitým vývojem. Taková reakce nás může potkat kdykoliv bez předchozích varování. Velmi často za to může i horší kvalita daných potravin – např. bakterie produkující histamin – velmi časté je to u ryb, které nebyly úplně čerstvé.

S projevy potravinových alergií se setkávám dnes a denně, řada lidí si stále neuvědomuje, že jde o řešitelný problém a jak plíživě se zdravotní problém do jejich života dostal, tak plíživě pokračuje s nimi dál po schodech k dalším problémům. Důležité je mít na paměti, že tělo nám dává neustále signály a je jen na nás, jak s nimi naložíme. Pokud porozumíme tomu, co se děje a začneme hledat příčinu, pak nalezneme i řešení.

Tento model je pravděpodobně to nejdůležitější, co by měl vidět každý – mluvím o něm více ve svém webináři: www.lidajirickova.cz/webinar

Důležité je, že se projevy a důsledky u každého jedince liší, někdo pár schodů přeskočí nebo se vrací zpět, ale věřte, že nikdy problémy jen tak s časem nevymizí, naše tělo pracuje vždy pro nás a snaží se nás chránit jak nejlépe umí a to často i za cenu nejrůznějších projevů autoimunitních onemocnění. Řešte alergie včas, dokud jsou snadno rozpoznatelné, ale věřte, že ať jste na jakémkoliv stupni, stále je obrovská šance se problémů zbavit jednou pro vždy!!!

Tagy:
Jsem Detektiv potravinových alergií a pomáhám maminkám a jejich dětem najít příčiny zdravotních obtíží a odstranit je.
Komentáře