Alergické projevy u kojenců a co dál?

Možná máte doma miminko, které něco trápí, jenže doktoři Vám říkají, že je vše v pořádku a že to časem zmizí. Kdy byste měli zpozornět? Vždy! Žádné projevy se nedějí bezdůvodně! Pokud Vaše miminko trápí jakákoliv forma kopřivky či ekzému – kdekoliv na těle, často ho bolí bříško, tzv. koliky, ublinkává po kojení (někdo tomu říká reflux), má průjem či zácpu, hlen ve stolici, kyselý zápach nebo má rýmu či dokonce už kašel. Čtěte dál!

Výše uvedené jsou základní projevy, jakými se malé tělíčko snaží dát najevo, že něco není v pořádku. To něco přichází ze stravy, je-li kojené, tak potom ze stravy Vaší. Není-li kojené, pak je třeba zvážit změnu mléka, minimálně hypoalergenní nebo ideálně na bázi aminokyselin.

Než se pustím do vysvětlování alergického mechanismu a spouštěče, pojďme si říct opravdové základy biologie a jak vlastně fungují střeva, kde sídlí naše imunita. Jak jistě všichni víme máme tenké a tlusté střevo, kde dochází ke vstřebávání látek z přijaté potravy. Celá trávicí soustava je geniálně komplexní systém. To že výsledek zažívání ovlivňuje již to nakolik sousto rozmělníme v ústech netřeba uvádět, ale co je důležité sliny obsahují některé enzymy, které již dále v trávicím traktu nenajdeme. To jak je strava připravená v ústech ocení především žaludek, kde na potravu čeká kyselina chlorovodíková (její hladinu ovlivňují nadledvinky, k nim později). Kyselina chlorovodíková potravu připraví na tekutou směs, která se dostává do tenkého střeva, kde dochází v podstatě k nejintenzivnějšímu trávení potravy, čekají zde proto trávicí enzymy a mikroorganismy, napomáhající rozkladu potravy na částice. Tenké střevo není žádný malý bobek – měří od 3 do 5 metrů!! Poslední částí je tlusté střevo, kde dochází k vstřebávání zbytkové vody a minerálů, a zároveň se odpad připravuje odchod z organismu a i zde máme kolonie mikroorganismů, které pomáhají s rozkladem či nerozkladem zbytků z potravy, pokud se přemnoží ti špatní může to vést např. k plynatosti.

Při té rychlé lekci z biologie se teď vraťme do tenkého střeva. Jak si ho nejlépe představit? Struktura stěny tenkého střeva vypadá jako určitá síť či pletivo, kdy pouze enzymaticky zpracované částice z bílkovin, tuků či sacharidů přecházejí rovnou do krevního oběhu a je zajištěna jejich distribuce ke všem buňkám našeho těla, aby mohly fungovat a měly výživu. Ano, to co sníme jde opravdu úplně všude i do mateřského mléka! Nevěřte nesmyslům o tom, jak lepek do mateřského mléka nepřechází, které kolují po internetu.

Jenže při alergických reakcích na potraviny dochází k tomu, že je tato síť poškozená a tím pádem mohou do krve vstoupit i větší molekuly jídla, které tam nemají co dělat. Tělo se s tím vyrovná tak, že spustí imunitní reakci a snaží se tyto nežádoucí buňky odstranit, jenže u malých dětí tato reakce často bývá přemrštěná a dochází tak k napadání vlastní zdravé tkáně, které se dnes odborně říká atopický ekzém. V podstatě jde o autoimunitní nemoc, kdy tělo napadá zdravou tkáň – v případě ekzému tedy kůži.

Autoimunitní nemoci jsou dnes používány jako takové temné zaklínadlo, které pokud nad Vámi vyřkne doktor není už pomoci. Jenže, co když Vám řeknu, že všechny druhy autoimunitních chorob mají počátek právě ve střevě a v tom zda je propustné pro látky, které v organismu nemají co dělat či ne?

Jak ale dojde k takovému poškození střeva, aby se toto odehrávalo?! Bohužel docela snadno, stačí nějaká dráždivá potraviny, která doslova zahltí miniaturní klky, které na vnitřní stěně najdeme a kam má přijít potrava. Jenže když sem přijde např. kravské mléko, na které naše zažívací soustava v žádném případě není přizpůsobená (ano, budete se divit, ale kravské mléko je opravdu pro telata a ne pro lidi (viz budoucí článek o mateřském mléce)), pokryjí se stěny střeva hlenem a pak už stačí nerovnováha v mikrobiální složce střeva a mikrobi napadnou střevní stěnu a doslova se „prokousají“ skrz. To samé může způsobit pšenice (záměrně nepíšu lepek, protože jde především o samotnou bílkovinu pšenice jako takové a bohužel i ostatních obilovin, které jsou si na bílkovinné stránce velmi podobné), podobně jako u mléka naše trávicí ústrojí není stavěno na to, abychom jedli trávu (o této problematice více hned v dalším článku o pralidech a našich genech). Když je střevo poškozeno a je tam spousta mikroorganismů, virů a potravy, která se dostává do krve, kde nemá co dělat, není divu, že v tom místě vzniká zánět.

Již okolo roku 1900 vznikl vědecký článek zabývající se vztahem trávicí soustavy a kůže. Pak jsme na to sto let zapomněli a nyní pomalu objevujeme Ameriku, ale naši čeští lékaři na to zatím ještě nejsou připravení. Vztah střeva jakožto vnitřní bariéry je podobný pro kůži a vnější bariéru. Pokud je oslabené střevo, dochází zároveň na určitých místech k oslabení kůže (pojem atopie, nemám tento výraz ráda, protože pod to lékaři hází vše a odmítají hledat příčinu proč, prostě je to atopik). Podobně když se na kůži objeví nějaká porucha, což ekzém, rozhodně je, velmi často se zde přemnoží bakterie, které jinak na kůži žijí a jsou v rovnováze a pak tu máme překvapení – taky infekci! Tuto nejčastěji způsobuje zlatý stafylokok, ale lékaři naprosto tvrdošíjně odmítají dělat stěry z kůže, takže se to nejspíš nedozvíte.

Tělo je naprosto dokonalý objekt. Takže pokud do těla proniká látka, např. kravské mléko, které tělo poškozuje, obzvlášť mléčný kasein poškozuje mozek, tělo se logicky brání. Imunitní systém je vzbouřený a aktivovaný, pokud to trvá dlouho, dochází k vyčerpání nadledvinek (adrenal fatigue), které má za důsledek pokles tvorby kortizolu (hormon regulující správnou obnovu kožní bariéry), a pokud je do toho suplementován podáváním kortikosteroidů a může velice závažně poškodit tvorbu vlastního kortizolu (taky bude článek)) a tím dochází ke zhoršování kožních projevů. Dá se říci, že náš imunitní systém má paměť. Trávicí enzymy a sliznice jsou i v ústech, kde dochází k rychlé identifikaci potravy, pokud jde o potravinu netolerovanou, tělo se dostává do stresu a zvyšuje se adrenalin v krvi (nadledvinky) a snižuje se kyselina chlorovodíková v žaludku a díky tomu dochází k tzv. ublinkávání nebo také oblíbenému refluxu. K ničemu podobnému nedojde, pokud se do úst dostane potrava, která není pro tělo nebezpečná.

Tím jsou vysvětleny projevy kožní a projevy ublinkávací a ještě zbývá stolice a bolení bříška neboli koliky. Představte si, že máte otevřenou bolavou a možná zanícenou ránu a do ní Vám vstupuje strava, sice již natrávená a upravená v zažívacím traktu, ale i tak daná místa se stávají bolestivá při průchodu potravy, můžeme se setkat s tím, že si větší děti stěžují na bolesti bříška (bez nějakých nám jasných důvodů) a menší nemohou nic říkat, protože to neumí a tak pláčou a kroutí se bolestí. Novorozenecké koliky! Pokud matka jí stravu, která je pro dítě bezpečná, nemusí k tomuto vůbec docházet. Poslední bod je tedy stolice – kysele páchnoucí a hlenovitá. Hlen značí zánět ve střevě a kyselý zápach, kvašení ve střevě – tedy disbalance mikroflóry. Často se také objevuje zelená a napěněná stolice, což může být způsobeno přemnoženou kvasinkou, ale často právě velmi silným alergenem.  Stolice u kojeného miminka je pro matku základní ukazatel o zdraví dítěte.

Příznaků je hodně, ale mohou se objevovat pouze některé, a to dokonce v závislosti na podaném alergenu. Konkrétní příklad u nás:

  • zrniny – ekzém na nožičkách
  • kvašené a kyselé věci – ekzém na trupu
  • sója a kuřecí maso – ublinkávání + ekzémy
  • hovězí maso – ekzém ruce, částečně i všude jinde
  • kombucha – pěnivá stolice, koliky, ekzém na trupu i všude jinde
  • vejce – ekzém slabě, zahlenění, zácpa, průjem, krev ve stolici
  • atd.

Při všech výše uvedených je samozřejmostí reakce na tvářičkách, kde je kůže jemná a citlivá a dobře na alergeny reaguje. Také se to alespoň dobře sleduje.

Pokud tyto příznaky ignorujeme, neděste se, dítě přežije, přizpůsobí se, ale problém se přesune jinam – typicky začne alergickou rýmou, může se přidat i kašel. A postupně potravinové intolerance vymizí a jsou nahrazeny dechovými alergeny (prach, pyl, roztoči, zvířata, …), které jsou však trvalé. Při vyšší závažnosti intolerance potravina nevymizí, ale může se také stát do života trvalá. Dochází k zahlenění organismu, které způsobuje velký zánět ve střevech. Dále se dostáváme k astmatu a v nejhorším případě poškození střeva i k autoimunitním nemocem.

A co ten autismus? Již v několika vědeckých studiích bylo prokázáno, že přítomnost molekul lepku a mléčného kaseinu v mozku u kojenců způsobuje změny, a to například změny autistikého spektra, syndrom ADHD, hyperaktivitu a další (k tomuto článku i s odkazy na odborné studie, se také doufám dostanu).

Jen tak mimochodem to, že se do organismu dostávají látky, které tam nemají co dělat je známkou například artritidy, dnes opět tolik populární DNY, možná také skoliózy a ostatních, kde dochází k osifikaci minerály, které se do těla dostávají – tentokrát z tlustého střeva.

Tomu všemu se dá předejít nebo příznaky minimálně zmírnit vhodnou úpravou stravy – dietou. Ovšem největší problém je najít, co všechno vadí, může to být opravdu naprosto úplně cokoliv z Vaší strany, ať už olej na kterém smažíte, bylinka, kterou si přihodíte na maso či dokonce konzervant ze šunky či párků.. Na rovinu mohu říct, že omezit se v jídle a najít opravdu, co vše vadí, chce velké odhodlání a obrovské sebeovládání. Obzvlášť v dnešní konzumní společnosti, kde na Vás nezdravé jídlo čeká na každém kroku.

A na závěr něco pozitivního? Jak jsem již psala náš imunitní systém má paměť, naštěstí ne tak dobrou jako máme my. A proto pokud se potravinám, které Vám dělají problémy budete určitou dobu vyhýbat, je zde obrovská pravděpodobnost, že alergické projevy vymizí. Protože i když uzdravíte díry ve střevě, zůstává tu imunitní odpověď na látky se kterými Vaše imunita již bojovala. U malých kojenců je tato doba pro vymizení cca rok, jenže dětský organismus je úžasný v tom, jak se dokáže hojit. U dospělých jedinců to může trvat dokonce roky. Ale na druhou stranu pak už si zase můžete dát bez obav cokoliv Vás napadne, a bez obtíží! 🙂

Ukázka, co prošlo a neprošlo u našeho extrémního případu syna (výsledek cca 1,5 měsíce drsné eliminačně-paleo diety):

Ztráta váhy cca +-0,5 kg, takže žádná hrůza, dle výsledků krve vše v pořádku?! :-O

Pokud se v eliminační dietě plácáte a nevíte kudy kam, doporučuji využít můj online kurz Jak na potravinové alergie. Získat jej můžete zde.  

Převzato z webu:  https://www.exceland.cz/archiv/208

Jsem Detektiv potravinových alergií a pomáhám maminkám a jejich dětem najít příčiny zdravotních obtíží a odstranit je.
Komentáře