Také milujete pórkovou polévku jako já? Podzimní a zimní večery mám spojené právě s touto zeleninou a osobně ji v kuchyni používám velmi ráda. Má jemnější chuť než cibule a je bohatý na vitamíny a minerály téměř po celý rok. Jeho obrovskou výhodou je dostupnost v obchodech po celý rok a i doma je možné si ho vypěstovat.
Pór neboli Allium porrum, lidově ho známe jako pórek a patří do čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae) společně s česnekem, pažitkou a cibulí. Kořeny a spodní část pórku se nachází v zemi a řadí se tedy mezi kořenovou zeleninu. Rozlišujeme mezi jarním, letních, podzimním a zimním pórkem. Pórek můžete nechat přezimovat a jeho chuť bude např. v lednu ještě lepší. Pórek je třeba ochránit před vysokými mrazy, tedy ideálně zahrnout zeminou, tak aby byla zakrytá celá jedlá část až po listy, můžete mu pomoci ještě nástelkou z listí nebo slámy.
Pórek má vysoký obsah minerálů, obsahuje především draslík a vápník, ale také železo a fosfor. Obsahuje esenciální oleje s obsahem síry. Obsahuje látku allylisothiokyanát, který společně s ostatními hořčičnými glykosidy působí proti bakteriím a houbám. Pórek obsahuje také vitamíny A, skupiny B , vitamín C, K a kyselinu listovou. Má velmi nízkou kalorickou hodnotu a vysoký obsah vlákniny.
Pórek podporuje trávení, má diuretické účinky, díky obsahu kyseliny listové podporuje tvorbu červených krvinek.
Pórek můžete použít ve studené kuchyni do salátů, nebo ozdobu jídla, výborný je ve vývarech a polévkách, ale i v různých dalších zeleninových jídlech. Velmi dobře se hodí k rybám a masu.
Tato zelenina bývá alergenem velmi zřídka, ale bohužel i alergii na pórek se může vyskytnout. Nejčastěji právě tehdy, kdy vadí ostatní příbuzné potraviny z čeledi amarylkovitých a vyskytuje se na ně silná reakce.
Řešení jak odchytat a najít všechny potravinové alergeny naleznete zde.
Případně spoustu dalších informací získáte ve FB skupině – spoKOJENÉ děti bez potravinových alergií – Detektiva potravinových alergií
Zdroje: