3 důvody sezónního zhoršení ekzému

Podzim, zima a jaro => ezkém? Ne, díky!

A je tu podzim padá listí a objevuje se ekzém, stejně tak jako virózy a infekce, zvláš pokud máte děti školkového věku. Ani na Vánoce díky strestu nepřichází zlepšení a po Novém roce už vůbec. Prozradím Vám pár tipů, proč se to děje a jak je možné s tím bojovat, abyste se na ten příští podzim mohli opravdu jen těšit na Vánoce a ne se strachovat, jaké zhoršení s sebou zase podzim přinese. My jsme letos se čtyřmi dětmi v pohodě. A jak jsme to udělali? Mrkněte na článek…

Pro řadu lidí, kteří se trápí s ekzémy a jinými zdravotními obtížemi je často podzimní a jarní období velmi nepříjemné. Ekzémy se objevují nebo zhoršují a zdá se, že se s tím nedá nic dělat. Možná také běháte od čerta k ďáblu a hledáte tu pravou mastičku, která Vás obtíží zbaví? Zadržte, pojďme se společně podívat, jaké jsou příčiny těchto obtíží a jak se jich snadno a efektivně zbavit.

Velmi často se setkávám s nálepkováním různých druhů ekzému jako např. atopický ekzém. Tedy ten, který se nedá vyléčit a nedá se ho zbavit. Opak je však pravdou. Atopický ekzém je označován jako autoimunitní onemocnění, pro které je typické období tzv. atak a remise. O to více zmatku to vyvolává, zdá se, že máte vyhráno a ekzém zmizel, ale na podzim a v zimě, někdy ještě na jaře, se objevuje znovu.

Podívejme se na příčiny zhoršení ekzému

Není to náhoda vše má svůj důvod. Z pohledu imunity je právě podzimní období časté pro nejrůznější infekce a nachlazení, které dávají naší imunitě zabrat. Konkrétně ekzémy jsou často spojeny s bakteriální či virovou zátěží, kterou si neseme s sebou životem, často jako batoh, kterého se nemůžeme zbavit. Potom stačí opravdu málo a bakterie i viry, které v sobě máme začnou při oslabení našeho imunitního systému produkovat toxiny. 

Nejčastější a také nejviditelnější jsou dermatotoxiny od Streptokoků, Stafylokoků nebo EB virů či herpes virů. Tito neviditelní nepřátelé, ale také tvoří neurotoxiny, které se podílejí na změnách v našich náladách, zvýšené chuti na sladké či slané a celou řadu dalších projevů, které můžeme zahrnout pod projevy potravinových alergií. Typickým příkladem jsou i podzimní deprese. I psychické obtíže mají svou příčinu, kterou pokud odstraníte, zmizí. Neděste se, tyto bakterie k nám patří, bez nich bychom nemohli žít. Snahou není je zbavit se jich a běhat po vyšetřeních, ale dostat je do rovnováhy!

Druhým důvodem k tomu proč se ekzémy zhoršují je změna našeho metabolismu a příprava na zimu. Podzimní období není úplně nejvhodnější na detox. Připravujeme se na zimu, a tak ukládáme. Hlavní snahou těla je ukládat si zásoby ve formě tuků. Bohužel však společně s tuky ukládáme také toxiny, které přijímáme z potravy a z okolí. I to je jeden z důvodů, proč se začínají objevovat problémy.

Třetím důvodem je v tomto období neschopnost vstřebávat vitamín D. Vzhledem k jeho nedostatku, který v naší populaci vládne je logické, že dochází k problémům, které jeho nedostatek přináší a to je třeba například zvýšený výskyt alergií, astmatu a ekzémů. Naše tělo je nastaveno na vstřebávání vitamínu D zhruba do konce září. Později i při suplementaci jsme schopni ho přijmout daleko menší množství.

Jak z toho ven? Řešení existuje

Bakterie a viry se živí tím, čím my a díky tomu často vzniká potravinová alergie, tedy přecitlivělost na potraviny, díky kterým dochází k přemnožení patogenů v našem těle. Žádné napadání našeho těla vlastními buňkami, ba naopak naše tělo se nás snaží vždy a za všech okolností nás chránit. Je tedy třeba hledat příčinu ve stravě!

Ano, za Váš ekzém v 98 % případů opravdu může to co jíte. Pak existuje i řešení často celoživotně neřešitelného problému s alergiemi – je třeba najít potraviny, které Vám vadí. A nebo naopak pouze vysadit ty, které milují patogenní viry a bakterie, které si s sebou nesete. Tím, že jim seberete potravu, dojde velmi rychle k vymizení obtíží. Ale není to tak jednoduché, alergenem může být opravdu cokoliv. Pro vymizení ekzému je strava naprosto zásadní a hledání alergenů je krokem číslo jedna.

Bakterie se také velice rády živí toxiny, které si střádáme ze svého okolí – těžké kovy, rezidua antibiotik a jiných léčiv, atd. I přesto že z různých pohledů detox na podzim není vhodný. S přihlédnutím k tomu, v jaké době jedové žijeme, je vhodné zařadit si alespoň čtrnácti denní kůru s ostropestřcem mariánským. Je vhodné ostropestřec roztlouci v hmoždíři a připravit si tak čaj a popíjet jej ideálně v dopoledních hodinách.

Další způsob, jak můžete pomoci vymizení ekzémů je vhodná suplementace vitamínu D. Jeho vstřebatelnost je na podzim nižší, i proto je zde důležité se zaměřit na podávání společně s vitamínem K. Ke správnému vstřebávání pomůže také vápník s hořčík ve vyváženém poměru 2:1. Vápník a hořčík je vhodné užívat nárazově či ve 14 denních blocích, nikdy ne dlouhodobě. Ideální je podávání vitamínu D v dopoledních hodinách, tak jako bychom jej čerpali ze slunečních paprsků. Je vhodné respektovat biorytmy a nezařazovat vitamín D v odpoledních a večerních hodinách, kdy se s ním náš organismus běžně nesetkává.

Je dobré mít na paměti, že suplementace problém nevyřeší, dokud neodstraníte příčinu a jak už jsme si řekli, ta leží právě v potravinách, které konzumujeme často. Pokud se Vám podaří najít potraviny, které problémy způsobují. Věřte, že ty stejné stačí vysadit kdykoliv by se Vám ekzém znovu objevil a obtíží vymizí během několika dnů. Ovšem nalezení problematických potravin může být opravdu dlouhá detektivní cesta, protože pachatelem může být skutečně jakákoliv potravina.

Pokud budete potřebovat s hledáním potravin pomoci, pak je zde pro Vás online kurz Jak na potravinové alergie, který Vás provede hledáním včetně upozornění na všechna specifika různých potravin a sledování, co vše mohou způsobit. Nově získáte také plnou podporu v uzavřené FB skupině s mou podporou. Informace získáte spoKOJENÉ děti bez potravinových alergií – Detektiva potravinových alergií – FB skupina pro získání informací je zde.

Jsem Detektiv potravinových alergií a pomáhám maminkám a jejich dětem najít příčiny zdravotních obtíží a odstranit je.