Věštění z …. plenky!

Ano, je to tak čtete správně, jdeme se podívat do plenky.  Do plenky a na bobena (neděste se a nezavírejte prohlížeč, jde o zdravotní hledisko Vašeho dítěte 😉 ).

Začněme historickým okénkem. V dobách minulých, ne tak dávných, řekněme za časů našich babiček či prababiček, kdy nebyl v každé vesnici lékař (ani internet 🙂 ), matky měly často hodně dětí a byly… zkušené. Tyto zkušenosti přebraly od porodních báb, které je zase zdědily z předchozích generací. Dříve nebyla možnost konzultovat každý prdík s lékařem, a proto se matky musely více spoléhat na svůj instinkt a na rady starších a moudrých. Jedním ze základních a prvních ukazatelů o zdraví dítěte, především kojence, byla (překvapivě) stolice!

Pak jsme se jako civilizace posunuli a „zmoudřeli“ (rozuměj zlenivěli) a jednorázové přebalování je dnes vlastně taková rychlovka, že ještě štěstí, že mají plenky modrý proužek, abychom poznali, zda v té plence vůbec něco je nebo ne. 🙂 Pozn. kdo látkujete, tak z osobní zkušenosti musím říct, že zde je opak pravdou a víte až moc dobře, co v té plence bylo! 😀

Každopádně zpět k tématu pobobená plenka, a co jako? Každý si přece může, na internetu či v „moudrých“ knihách pro nastávající maminky, najít jak má vypadat stolice kojeného dítěte a jak stolice dítěte nekojeného. Vycházejme tedy z definice pro kojence: žlutá barva, nehomogenní konzistence, něco jako míchaná vajíčka. Pokud jste se dali do věštění a našli jste u Vás v plence toto, pak máte téměř vyhráno. Ještě tu je ale jedno velmi důležité hledisko, a to (zase překvapivě u bobena) zápach. Stolice kojeného dítěte by neměla zapáchat kysele či dokonce hnilobně, to značí možný problém.

1 ) Vyvěštěný problém č. 1 – kysele páchnoucí stolice – značí nerovnováhu střevní mikroflóry, často způsobenou nedostatečným natrávením cukrů, a tím přemnožení těch zlých střevních bakterií, které se na nestráveném cukru rády přiživí (pozor nemusí jít nutně jenom o kvasinky!).

Někdy se může stát, že stolice se doslova táhne, je v ni něco jako hlen, je mazlavá a neoddělitelná. Tento problém poukazuje na horší stav střeva Vašeho miminka a je třeba zpozornět a hlídat, zda se neobjeví i krev ve stolici.

2) Vyvěštěný problém  – Hlen ve stolici – pokud kysele páchnoucí stolice trvá příliš dlouho je pravděpodobné také poškození střevní sliznice (nebezpečí vzniku zánětu, na což ukazuje právě přítomnost hlenu). Je třeba začít hledat co tento zánět vyvolává a takovým potravinám se vyhnout. Je také vhodné nasadit vhodná probiotika.

3) Vyvěštěný problém – Krev ve stolici – Když píšu krev ve stolici mám na mysli opravdu malé množství, často se jedná o pouhé nitky či tečky krve, které musíte hledat, taková krev je jasně červená. A je třeba okamžitě začít hledat příčinu a nasadit dietu – toto způsobují pouze opravdu velké alergeny – je třeba se zamyslet nad mléčnými výrobky, sójou, vejci, hovězím a kuřecím masem. A taková perlička, jestliže jíte banán, mohou se ve stolici Vašeho dítěte objevit sražené struktury, hnědé nitky, KLID, jedná se o nestrávenou vlákninu a je to úplně v pořádku. Pokud dáváte banán na příkrm, je téměř 100% šance, že takové nitky ve stolici najdete, není třeba se děsit, vše je v pořádku.

4) Vyvěštěný problém – Pěnivá stolice – Pokud budete mít malého kojence rozbaleného a zrovna se stane nehoda, můžete mít to štěstí či smůlu, že zjistíte, že má vlastně stolici napěněnou! To z plenky většinou nepoznáte, snad pokud byste byli hodně rychlí při přebalování. Tento problém značí opět přemnožení špatných bakterií a zvýšený příjem cukrů z potravy, které způsobují kvašení ve střevě a pravděpodobně bude Vaše miminko mít také problém s plynatostí či s kolikami (bolesti bříška).

A dostáváme se ke zlatému hřebu, a to je: zelená stolice. O této barvě koluje obrovské množství mýtů.

a) ne, určitě není zelená barva stolice v pořádku
b) ano, stolice může být zelená po požití zelených potravin (např. špenát, ale to pouze napřímo dítětem)
c) ne, opravdu se nejedná o hladovou stolici, kdy by se miminko snažilo matce ukázat, jak má pro něho nevýživné mléko
d) ne, souvislost s novorozeneckou žloutenkou je nesmyslná, vylučovaný bilirubin má i ve stolici žlutou barvu!
e) ne, nejedná se o přední sladké mléko (mateřské mléko obecně obsahuje hodně cukrů), protože veškeré cukry objevující se v mateřském mléce jsou plně stravitelné
f) u kojence by se nemělo jednat o infekci (pozor na salmonelu či giardie), spíše je problém ve stravě kojící matky, nejčastěji toto způsobují mléčné výrobky či jiné potravinové alergie.

5) vyvěštěný problém – Zelená stolice – jde opět o problematiku tenkého střeva, kdy je potrava nedostatečně naštěpena, z důvodu rychlého průchodu střevem. Jak je obecně známo mléčné výrobky zahleňují, a to nejen dýchací cesty, ale i střeva a díky tomu může docházet k malabsorci živin a rychlejšímu průchodu potravy střevem, než je žádoucí. Díky tomu může získat svou zelenou barvu ze žluči, která se vylučuje z jater a napomáhá štěpení a trávení potravy a má sama o sobě světle zelená v průběhu trávení se mění na žlutou až hnědou.

Konec věštění, ještě pár ukazatelů:

Jedním z dalších ukazatelů je počet stolic a je pravdou, že u plně kojeného dítěte je počet stolic naprosto v pořádku od několika denně po jednu za několik dní. O průjem se může jednat ve chvíli, kdy dojde k náhlé změně oproti dřívějšímu stavu.

Jestli stále váháte jestli jde o průjem nebo ne, koukněme se na ukazatel vsakavosti. Klasická stolice by se neměla příliš vpíjet do pleny, a to i když je tekutá, měla by být konzistentní.

A na závěr, ukazatelem alergie bohužel může být i zácpa. Jak u kojenců po požití určitého alergenu (u nás vejce). Velmi často se setkáváme s problémy u dětí ve věku okolo 2 let (dětská diskuzní fóra jsou plná dotazů na zácpu dvouletých dětí), které mají se zácpou problémy (jde o důsledek dozrávání střev). Opět se na internetu dozvíte, že je to naprosto normální, v současné době zjišťuji souvislosti, ale zdá se, že toto je problém malých celiatiků, kterým dělá problém lepek a střeva se s ním právě vyrovnávají. Ve výsledku však z tohoto problému opravdu vyrostou a zdá se, že jde o systémový problém a možný ukazatel na co si dát pozor do budoucna.

Pokud jste něco vyvěštili, doporučuji pokračovat článkem: Řešení? Ale jistě, prosím: Eliminační dieta!

Zdroje:

ENDERS, Giulia. Střevo není tabu: o trávicím traktu vesele i vážně. Přeložil Jiří PONDĚLÍČEK. Praha: Ikar, 2015. ISBN 978-80-249-2788-6.
http://www.fnkv.cz/soubory/457/vstrebavani_zivin.pdf
http://www.maminka.cz/clanek/zelena-stolice-u-kojencu
http://www.detoxikace-organismu.info/stolice-odhali/#cikk_1

Pokud se v eliminační dietě plácáte a nevíte kudy kam, doporučuji využít můj online kurz Jak na potravinové alergie. Získat jej můžete zde.  

Více informací naleznete na www.lidajirickova.cz.

Tomuto tématu se také věnuji ve video příspěvcích na stránce Detektiv potravinových alergií

Podporu naleznete ve FB skupině spoKOJENÉ děti bez potravinových alergií

Převzato z mého webu: https://www.exceland.cz/archiv/322

Jsem Detektiv potravinových alergií a pomáhám maminkám a jejich dětem najít příčiny zdravotních obtíží a odstranit je.
Komentáře